HİZMETLERİMİZ

Çoçuk Diş Hekimliği


Çocuk Diş hekimliği diğer adı ile Pedodonti, çocukların süt ve kalıcı dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük vb. etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunlara bakar. Çoçuk diş hekimliği ile uğraşan kişilere pedodontist denir.


Çocuklarda sağlıklı bir beslenme ve doğru diş fırçalama yöntemleri ile diş çürüklerinden korunmak mümkündür. Herhangi bir çürük oluştuğunda bunun nedeni anlaşılmaya çalışılmalı ve çocuğun diğer dişlerinin sağlığı korunmalıdır. Çocuklar küçük yaşlarından itibaren diş hekimine götürülerek hem çocuğun bu ortamla tanışarak korkmadan gelebilmesi sağlanmalı, hemde anne ve babaların çocuklarının diş sağlıklarını en üst düzeyde tutmak için neler yapmaları gerektiğini öğrenmelidir.


Çoçuklarda toplam 20 adet süt dişi vardır. Süt dişlerinin ana görevi çocuğun beslenmesine yardımcı olamktır. Ayrıca konuşmanın düzgün gelişimi açısından da süt dişleri önemlidir. Süt dişi erken çekildiğinde sahip oldukları yer tutuculuk fonksiyonu da ortadan kalkmaktadır. Çocuk diş hekimliğinin ilk amacı, diş ile ilgili oluşabilecek sorunları oluşmadan engelleyecek önlemleri almaktır. Bundan dolayı yapılan işlemlere Koruyucu Diş hekimliği Uygulamaları denir. 


Bebeğinizin dişleri çıkmaya başladığında aşağıdakilerin yapılması gereklidir.


  • Bebeğinizi emzirerek uyutmayınız.
  • Dişlerini ıslak bir  bezle temizledikten sonra uyutunuz.
  • Bebeğinizi şekerli, ballı süt karışımı ile dolu bir biberonla kesinlikle uyutmayınız.
  • Bebeğinizi, biberondaki mamayı bitirmeye zorlamayınız. Bu yaklaşım, çocuğun kusmasına yol açabilir.
  • Biberonla besleme söz konusu ise sıcaklığını kontrol etmek gerekçesi ile biberonu kendi ağzınıza sokmayınız
  • Çocuklar için oldukça yararlı olan meyve suları biberona doldurularak sürekli verildiğinde  diş çürüklerine yol açabilmektedir
  • Çocuk 1 yaşına geldiğinde, emzirme ve biberon kullanımını terk ediniz ve sıvı gıdaları bardakla içmeye alıştırınız.
  • Çocuğunuzun dişlerini sadece diş fırçasıyla temizleyiniz. Süt dişlerinin tümü sürene kadar (2,5-3 yaş) ağız bakımında ona yardımcı olunuz.

25

25 Yıllık Tecrübe

1250

İmplant Tedavisi

5.000

Ortodonti Tedavisi

100.000

Diş Tedavisi